Wielu z nas, szukając klimatyzacji do swojego domu lub mieszkania, zastanawia się jaką moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator. Urządzenie o zbyt niskiej mocy nie pozwoli na osiągnięcie żądanej temperatury, natomiast mocno przewymiarowane wygeneruje niepotrzebne koszty zakupu oraz eksploatacji.
Na moc chłodniczą ma wpływ wiele czynników takich, jak:
- usytuowanie pomieszczenia (parter, poddasze, piętro)
- wielkość okien oraz stopień przesłonienia (żaluzje, firanki),
- liczba osób przebywających w pomieszczeniu oraz ich aktywność fizyczna,
- wielkość ścian wewnętrznych i zewnętrznych
- dodatkowe zyski ciepła od urządzeń (telewizor, komputer lub lodówka)
- sąsiedztwo pomieszczeń klimatyzowanych.
Istnieją dwie metody doboru mocy klimatyzatora – metoda szybka oraz dokładna.
Metoda szybka polega na przyjęciu określonego współczynnika mocy w zależności od kubatury (przeciętnie 40 W/m3) lub czasem powierzchni (przeciętnie 100 W/m2) pomieszczenia. W zależności od jego charakteru to przybliżenie będzie bardziej lub mniej dokładne, a właściwa wartość może być znacząco większa od podanej powyżej. Stanie się tak wtedy, gdy na przykład chcemy zastosować urządzenie na poddaszu. Zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet o 50%.
Metoda dokładna polega na zebraniu informacji o czynnikach wymienionych wyżej oraz obliczeniu zapotrzebowania na chłód. Dzięki temu można odpowiednio dobrać moc urządzenia i tym samym zoptymalizować koszt instalacji.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że moc została dobrana poprawnie, skontaktuj się z nami. Dysponujemy narzędziami do wykonania obliczeń oraz dobierzemy odpowiednie urządzenie dostosowane do Twojego pomieszczenia.